Mostrar autor >

F1 GP Maďarska Budapešť - Hungaroring

GP Maďarska: V letošním roce se Velká cena Maďarska opět uskuteční na okruhu Hungaroring ve dnech 21.-23. července. Ještě předtím se týmy Formule 1 představí jako hosté v Silverstone - Anglie. Po závodě Budapešť-Maďarsko následuje Grand Prix Spa - Franchorchamps v Belgii. Vzrušující léto F1 je za dveřmi!

Informace o Velké ceně v Budapešti - GP Maďarska

V 80. letech 20. století začala jednání o pořádání Velké ceny ve východní Evropě. Zpočátku byla jasnou volbou Moskva, ale nakonec se všechny zraky obrátily k Budapešti. Místní úřady byly nadšené z toho, že se Maďarsko opět dostane na mapu motorsportu.

Pro pořádání akce takového kalibru byla asi 20 kilometrů východně od Budapešti postavena zcela nová závodní trať. Výstavba Hungaroringu začala v roce 1985 a byla dokončena v následujícím roce. Nakonec se v srpnu 1986 uskutečnila první Velká cena Maďarska s impozantní návštěvností téměř 200 000 hostů.

Hungaroring je charakteristický svou úzkou tratí se 16 zatáčkami. Předjížděcí manévry jsou zde jen stěží možné. Při zastávkách v boxech proto hraje klíčovou roli strategie. Výrazným příkladem toho byla Velká cena Maďarska v roce 1998, kdy tým Ferrari Michaela Schumachera uprostřed závodu náhle změnil strategii. Toto taktické rozhodnutí umožnilo Michaelu Schumacherovi vyhrát Velkou cenu Maďarska.

Závod na Hungaroringu často znamená začátek druhé poloviny sezóny F1 a může ovlivnit průběh boje o mistrovský titul. Velká cena Budapešti je každoročně příležitostí k získání důležitých bodů a udržení tempa pro zbytek sezóny.

Hungaroring bývá kvůli nízkému využití po zbytek roku poměrně prašný. Přesto má trať své jedinečné kouzlo a pro jezdce zůstává výzvou. Závod v Budapešti vyžaduje nejen řidičské umění, ale také, jak bylo zmíněno výše, chytrou a promyšlenou závodní taktiku.

Velká cena Budapešti se v průběhu let stala základním bodem kalendáře Formule 1. Díky jedinečnému uspořádání trati a inspirativní atmosféře přímo na místě přitahuje závod každoročně fanoušky motoristického sportu z celého světa. Kombinace vzrušení, strategických úvah a jedinečných kulis Budapešti dělá z Velké ceny nezapomenutelný zážitek Formule 1.

GP Maďarska: Rozložení trati na Hungaroringu

Na okruhu Formule 1 v Budapešti se od roku 1986 pravidelně jezdí Velké ceny, což byla v té době senzace, protože Maďarsko bylo v té době součástí východního bloku a žádná změna ještě nebyla v dohledu.

Původní délka trati Hungaroringu byla 4,014 kilometru. Závod se jel na 76 kol, což odpovídalo celkové vzdálenosti 305,064 kilometru. Průměrná rychlost tehdy činila 151,8 km/h a závod trval více než dvě hodiny. V roce 2003 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která měla trať vylepšit. Výsledkem bylo prodloužení délky trati na 4,381 kilometru, přičemž samotná startovní a cílová rovinka byla prodloužena o 202 metrů.

Rekonstrukční opatření pomohla přizpůsobit závodní dráhu moderním požadavkům a nabídnout jezdcům další možnosti. Prodloužení startovní a cílové rovinky umožnilo vzrušující předjížděcí manévry a zvýšilo dynamiku