Mostrar autor >

F1 GP Maďarska Budapešť - Hungaroring

GP Maďarska: V tomto roku sa Veľká cena Maďarska (GP Maďarska) opäť uskutoční na okruhu Hungaroring v dňoch 21. - 23. júla. Ešte predtým sa tímy formuly 1 predstavia ako hostia v Silverstone - Anglicko. Po pretekoch Budapešť - Maďarsko sa pokračuje na Grand Prix Spa - Franchorchamps v Belgicku. Vzrušujúce leto F1 je už za rohom!

Informácie o GP Maďarska - Budapešti

V 80. rokoch 20. storočia sa začali rokovania o usporiadaní Veľkej ceny vo východnej Európe. Spočiatku bola jasnou voľbou Moskva, ale nakoniec sa všetky pohľady obrátili na Budapešť. Miestne úrady boli nadšené, že sa Maďarsko vrátilo na mapu motoristického športu.

Na usporiadanie podujatia takéhoto kalibru bola postavená úplne nová pretekárska trať asi 20 kilometrov východne od Budapešti. Výstavba Hungaroringu sa začala v roku 1985 a dokončená bola v nasledujúcom roku. Nakoniec sa v auguste 1986 uskutočnila prvá Veľká cena Maďarska s impozantnou návštevnosťou takmer 200 000 hostí.

Hungaroring je charakteristický svojou úzkou traťou so 16 zákrutami. Predbiehacie manévre sú tu len ťažko možné. Preto hrá stratégia počas zastávok v boxoch kľúčovú úlohu. Výrazný príklad sa stal na Veľkej cene Maďarska v roku 1998, keď tím Ferrari Michaela Schumachera náhle zmenil stratégiu uprostred pretekov. Toto taktické rozhodnutie umožnilo Michaelovi Schumacherovi vyhrať Veľkú cenu Maďarska.

Závod na Hungaroringu často znamená začiatok druhej polovice sezóny F1 a môže ovplyvniť priebeh boja o majstrovský titul. Veľká cena Budapešti je každoročne príležitosťou získať dôležité body a udržať si dynamiku do konca sezóny.

Hungaroring býva kvôli nízkej vyťaženosti počas zvyšku roka dosť prašný. Napriek tomu má trať svoje jedinečné čaro a pre jazdcov zostáva výzvou. Preteky v Budapešti si vyžadujú nielen jazdecké zručnosti, ale aj, ako už bolo spomenuté, šikovnú a premyslenú taktiku pretekov.

Veľká cena Budapešti (GP Maďarska) sa v priebehu rokov stala základnou súčasťou kalendára Formuly 1. Vďaka jedinečnému usporiadaniu trate a inšpiratívnej atmosfére priamo na mieste priťahujú preteky každoročne fanúšikov motoristického športu z celého sveta. Kombinácia vzrušenia, strategických úvah a jedinečných kulís Budapešti robí z Veľkej ceny nezabudnuteľný zážitok z pretekov Formuly 1.

GP Maďarska: Rozloženie trate na Hungaroringu

Okruh formuly 1 v Budapešti sa pravidelne využíva na Veľké ceny od roku 1986, čo bola v tom čase senzácia, keďže Maďarsko bolo v tom čase súčasťou východného bloku a žiadna zmena ešte nebola v dohľade.

Pôvodná dĺžka trate Hungaroringu bola 4,014 kilometra. Preteky absolvovali 76 kôl, čo zodpovedalo celkovej vzdialenosti 305,064 kilometra. Priemerná rýchlosť v tom čase bola 151,8 km/h a preteky trvali viac ako dve hodiny. V roku 2003 sa uskutočnili rozsiahle rekonštrukčné práce na zlepšenie trate. Výsledkom bolo predĺženie trate na 4,381 kilometra, pričom samotná štartovo-cieľová rovinka sa predĺžila o 202 metrov.

Rekonštrukčné opatrenia pomohli prispôsobiť pretekársku trať moderným požiadavkám a ponúknuť jazdcom ďalšie možnosti. Predĺženie štartovo-cieľovej rovinky umožnilo vzrušujúce predbiehacie manévre a zvýšilo dynamiku pretekov.